Site Loader

Wyciąg z owoców ostropestu plamistego ma flawonolignany, definiowane jako sylimaryna, flawonoidy, związek polifenolowy, olej tłusty, sterole, śluzy, histaminę oraz białko. Najważniejsza z racji na wykorzystanie zdrowotne jest właśnie sylimaryna (system flawonolignanów). Główną jej zaletą jest oddziaływanie antyhepatotoksyczne więc ochronne dla komórek wątroby. Sylimaryna ma potwierdzone wartości lecznicze. Co interesujące, zauważono chociażby jej zdolność do niwelowania niekorzystnego wpływu trucizn zamkniętych w muchomorze sromotnikowym (natychmiastowe dostarczenie infuzji dożylnej zawierającej sylimarynę, może uratować chorego od zgonu).

Czym jest ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną wychodzącą z regionu śródziemnomorskiego. Teraz rozprzestrzenił się w wielu obszarach świata (obszary Afryki, Australii, Ameryki Północnej oraz Południowej) poza miejscem własnego naturalnego występowania. W Polsce jest widziany w uprawach roślin zdrowotnych, natomiast również dekoracyjnych. Ostropest plamisty jest niejednokrotnie mieszany z niezwykle podobnym optycznie typem Ostów należących do tejże samej grupy botanicznej – Astrowate (Asteraceae).

Kiedy wykorzystujemy ostropest mielony?

Owoc ostropestu plamistego wspiera ochronę wątroby i podnosi jej potencjał odtruwający. Wpływając profilaktycznie na wątrobę utrzymuje jej prace i ponadto wspomaga trawienie oraz czyszczenie organizmu. Dodatkowo pomaga podtrzymać prawidłową stabilność węglowodanów i zabezpiecza przed oddziaływaniem wolnych rodników w związku ze stresem, spożywaniem alkoholu, ekspozycją na UV bądź zabrudzeniami otoczenia. Ostropest zmniejsza stany zapalne oraz blokuje zmiany skórne połączone z łuszczycą. Wykorzystuje się go także do ochrony u osób z chorobą alkoholową oraz u przechodzących leczenie odwykowe. Obniża naruszenia wątroby u osób podczas chemioterapii i wspiera rekonwalescencję, przyśpieszając eliminowanie treści trujących składających się w systemie. Można jeść ostropest gryząc całe nasienia jak słonecznik. Po zmieleniu nasienia ostropestu można dołączać jako przyprawę do potraw.

Jakie wartości zdrowotne przejawia ostropest plamisty?

Ostropest plamisty przejawia duże wartości zdrowotne dzięki ilości sylimaryny. Tak naprawdę substancja owa jest systemem flawonoliganów, jakie gromadzą się w owocach ostropestu. Sama sylimaryna odpowiada za stabilizację błon komórkowych hepatocytów w wątrobie. Mówiąc bezpośrednio: ostropest mielony zabezpiecza wątrobę przed niekorzystnymi treściami, jak np. trucizny, i stymuluje jej naturalne zdolności wzmacniające.

Tło zdjęcie utworzone przez topntp26 - pl.freepik.com

Wiktoria

Maj 2020
P W Ś C P S N
     
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031